Kiegészítő lecke az előzőekhez, és egy szólista. ~ませんかMeghívást kell így képezni, azaz tagadó kérdést kell feltenni. Ilyet magyarul is szokás... de nézzünk példát: 昼ご飯を食べませんか。Mit szólsz ahhoz, hogy együtt ebédeljünk? A 昼ご飯・ひるごはん az ebéd, azonban az 'együtt' szó nincs benne japánul, de nem is kell,…

Nézzünk egy-két német üdvözlést! Guten Morgen - Jó reggeltGuten Tag - Jó napotGuten Abend - Jó estétGute Nacht - Jó éjszakát Van még egy, a 'Grüß Gott' a Guten Tag helyett, ezt azonban inkább csak Ausztriában és Németország déli részén szokták mondani, és ott is az a tendencia, hogy udvarias…

A személyes névmások az ázsiai nyelvek esetében jó eséllyel nem úgy működik, mint az európai nyelveknél, és ez a vietnámi esetében sem kivétel.

Holland - 3: kezdés 3

2019.08.22. 16:00

A nyelvtani rész előtt jöjjön egy-két kifejezés: jó reggelt - goedemorgen (udvarias / semleges)jó napot - goedemiddag (udvarias / semleges)jó estét - goedeavond (udvarias / semleges)helló - hallo (közvetlen)szia - hoi, hai, hi (közvetlen)

Vietnámi - 2/1: alapdolgok

2019.08.21. 21:00

Az egyszerű mondatok, például amiben là szerepel, hasonlítanak az angolhoz: alany-állítmány-tárgy, azaz SVO. Nézzük: Tôi học toếng Việt. - (Én) vietnámiul tanulok. (học - tanul) Vagy inkább nézzük az angolt: I learn Vietnamese. Vagy épp... Tôi không học tiếng Việt.

Német - 2: kezdés 2

2019.08.21. 20:00

A személyes névmásokE/1: ichE/2: duE/3: er / sie / esT/1: wirT/2: ihrT/3: sie Létezik a nagybetűvel írott Sie is, ami úgy viselkedik, mint a kisbetűvel írott társa, de azt jelenti: Ön / Önök. Először is, az E/3-nál az 'er' férfire, a 'sie' nőre', az 'es' pedig (semleges nemű) tárgyakra vonatkozik.…

Holland - 2: kezdés 2

2019.08.21. 19:00

Nézzük a személyes névmásokat! E/1: ikE/2: je / jij / uE/3 férfi: hijE/3 nő: ze / zijE/3 semleges: hetT/1: we / wijT/2: jullie / uT/3: ze / zij

Kantoni - 1.5: kezdés 2

2019.08.21. 18:00

A kínai nyelvet könnyebbnek érzem párbeszédek által magyarázni a nyelv sajátossága miatt. A mandarin leckéim alatt is ugyanez történik, és úgy néz ki, a kantoni sem lesz kivétel.…

Japán - 10: partikulák

2019.08.21. 17:00

Partikulából eddig ismerjük a téma jelölő は-t, és a も-t, ami a japán 'is'. De van még! A でEz a partikula azt mutatja meg, hogy hol történik az ige által elmesélt cselekvés vagy történés. Nézzük: 図書館で本を読みます。A könyvtárban könyvet olvasok. A 図書館・としょかん a könyvtár, ahol a cselekvés történik. A 本・ほん…

Perzsa - 2: kezdés 2

2019.08.21. 16:00

Az előző lecke végén is említettem, hogy semmiféle latin betűs átírást nem fogok használni - ahhoz, hogy ez a lecke menjen, meg kell tanulni a perzsa ábécét. Ha új szóval találkozunk, akkor az ki lesz mellékjelezve, hogy el lehessen olvasni, és ez így lesz szószedetekben és kifejezésgyűjteményekben…

Német - 1: kezdés

2019.08.20. 20:00

A német hangok és az írásMagánhangzókA német magánhangzó lehet rövid vagy hosszú, ezt azonban nem jelölik írásban. Majdnem mindig rövid, ha kettő, vagy több mássalhangzó jön utána, és majdnem mindig hosszú, ha egy, vagy ha a 'h' és egy másik mássalhangzó áll utána. Ez utóbbi alól kivétel majdnem az…

Holland - 1: kezdés

2019.08.20. 19:00

A holland nyelvtan nem különösebbül nehéz, pláne akkor nem, ha már beszélünk valami hasonló nyelven, mint a német, a norvég/svéd/dán, vagy éppen az angol. A holland kiejtés viszont elég nehéz és összezavaró, így az első leckében csak azzal fogok foglalkozni.

Vietnami - 1.: kezdés

2019.08.20. 18:00

A vietnami nyelvet a kínaihoz tudnám hasonlítani, pedig nem egy nyelvcsaládba tartoznak: nem ragoznak, a hangsúlyoknak jelentésmegkülönböztető szerepük van, viszont latin betűkkel írják. Ha már megemlítettem, kezdjük is ezzel: a vietnami tonális nyelv, minden egyes szónak (szótagnak) meg van a maga…

Kantoni - 1.: kezdés

2019.08.20. 17:00

A nyelvrőlAmikor azt mondjuk, hogy 'kínai nyelv', akkor nem egy egységes nyelvről beszélünk, hanem egymástól rendkívül különböző dialektusokról. A mandarin már szerepel az oldalon, amely a legtöbb ember által beszélt kínai dialektus. A kantonit Kanton tartományban, Makaóban és Hongkongban beszélik.…

Perzsa - 1: kezdés

2019.08.20. 16:00

A perzsa nyelv egy indoeurópai nyelv, ezért aki tud bármely indoeurópai nyelven (az angol is beleszámít!), annak lesz egy-két elem ismerős a nyelvből. Azonban történelmi és kulturális okokból az arab is nagy hatással volt a nyelvre: sok jövevényszó került be onnan, valamint az arab írásrendszer egy…

Jelen- (és jövő)időA japán nyelvben mondjuk úgy, hogy két idő van: a jelen és a múlt. (A helyzet azért nem ennyire egyszerű, de erről később.) Ebben a leckében a jelenidővel foglalkozok. Jövő idő pedig nincs. Vagyis...

süti beállítások módosítása